Esant nesklandumams, laikinai naudokitės senąja BNS naujienų bazės versija adresu old.bns.lt. Atsiprašome už nepatogumus!

JT Saugumo Taryba priėmė JAV parengtą rezoliuciją dėl paliaubų Gazos Ruože plano

03:59
2024-06-11
JT Saugumo Taryba balsavo už JAV parengtą rezoliuciją dėl paliaubų Gazos Ruože plano
Eskinder Debebe/Un / ZUMAPRESS.com
JT Saugumo Taryba priėmė JAV parengtą rezoliuciją dėl paliaubų Gazos Ruože plano

Jungtinės Tautos, Jungtinės Valstijos, birželio 11 d. (AFP-BNS). Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pirmadienį priėmė JAV parengtą rezoliuciją, kuria remiamas ugnies nutraukimo Gazos Ruože planas.

Šiuo metu Vašingtonas vykdo intensyvią diplomatinę kampaniją, siekdamas priversti islamistų grupuotę „Hamas“ pritarti šiam planui.

Tekste, priimtame 14 balsų „už“ ir Rusijai susilaikius, palankiai vertinamas gegužės 31 dieną prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) paskelbtas paliaubų ir įkaitų išlaisvinimo planas ir raginama šalis „nedelsiant ir be jokių sąlygų visiškai įgyvendinti jo sąlygas“.

Rezoliucijoje teigiama, kad Izraelis pritarė JAV paliaubų planui ir „ragina „Hamas“ taip pat jam pritarti“.

Pirmadienį palestiniečių „Hamas“ pareiškė, kad sveikina šį balsavimą.

Islamistų judėjimas „palankiai vertina Saugumo Tarybos rezoliuciją [...] [ir] norėtų dar kartą patvirtinti savo pasirengimą bendradarbiauti su broliais tarpininkais ir pradėti netiesiogines derybas dėl šių principų įgyvendinimo“, – teigiama „Hamas“ pareiškime, kuriame užsimenama apie jo reikalavimus, tarp kurių yra nuolatinės paliaubos Gazos Ruože ir visiškas Izraelio pajėgų išvedimas iš teritorijos.

Palestiniečių prezidentas Mahmoudas Abbasas (Mahmudas Abasas) pridūrė, kad, jo nuomone, „šios rezoliucijos priėmimas yra žingsnis teisinga linkme siekiant nutraukti genocido karą prieš mūsų žmones Gazos Ruože“.

Jungtinės Valstijos, kurios yra ištikimos Izraelio sąjungininkės, buvo plačiai kritikuojamos už tai, kad blokavo kelis ankstesnius JT rezoliucijų projektus, kuriuose buvo raginama nutraukti ugnį Gazos Ruože.

Tačiau gegužės 31 dieną J. Bidenas pasiūlė naują susitarimą dėl paliaubų ir įkaitų paleidimo. 

„Šiandien balsavome už taiką“, – po JT sesijos sakė JAV ambasadorė Linda Thomas-Greenfield (Linda Tomas-Grinfild).

„Šiandien ši Taryba pasiuntė aiškią žinią „Hamas“: sutikite su pateiktu paliaubų susitarimu. Izraelis jau sutiko su šiuo susitarimu, ir kovos galėtų būti nutrauktos šiandien, jei „Hamas“ padarytų tą patį.“

Tačiau situacija dėl susitarimo lieka neaiški, nes „Hamas“ pareigūnai primygtinai reikalavo, kad bet koks susitarimas dėl paliaubų užtikrintų galutinę karo pabaigą, o Izraelis šį reikalavimą griežtai atmetė, žadėdamas sunaikinti „Hamas“ ir išlaisvinti likusius belaisvius.

Pagal šį pasiūlymą Izraelio pajėgos pasitrauktų iš visų apgyvendintų Gazos Ruožo teritorijų, per pirmąsias šešias savaites „Hamas“ išlaisvintų įkaitus ir paliaubos būtų pratęstos, derybininkams siekiant susitarti dėl ilgalaikės taikos.

„Tekstas nėra tobulas, – sakė Alžyro ambasadorius prie JT Amaras Bendjama (Amaras Bendžama). – Tačiau jis suteikia vilties žiburėlį palestiniečiams, nes alternatyva – tolesnės žudynės ir kančios.“

[email protected], Užsienio naujienų skyrius