Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad kai kurių Lietuvos piliečių vardų ir pavardžių rašymas lotyniškais rašmenimis dokumentuose neprieštarauja Konstitucijai. Dėl asmenvardžių rašymo į KT kreipėsi grupė Seimo narių, kurie prašė įvertinti įstatymo nuostatą, kuri leidžia vardus ir pavardes dokumentuose rašyti ne valstybine kalba, tai yra, nelietuviškas raides w, q ir x. Pasak KT, Seimas privalo paisyti konstitucinio valstybinės kalbos statuso ir saugoti valstybinę lietuvių kalbą, tačiau taip pat turi tinkamai įvertinti žmogaus teisę į asmens privataus gyvenimo apsaugą. Pasak teismo, žmogaus vardas ir pavardė yra neatsiejamai susijusi su asmens tapatybe.
Būsto kainų augimas Lietuvoje pirmąjį šių metų ketvirtį buvo vienas didžiausių Europos Sąjungoje (ES). Eurostato duomenimis, sausį-kovą, palyginti su tuo pačiu laiku 2022 metais, būstas Lietuvoje pabrango 13,1 procento. Labiau jis brango tik Kroatijoje (14 proc.). Per ketvirtį – pirmąjį, palyginti su praėjusių metų paskutiniu ketvirčiu – būsto kainos Lietuvoje išaugo 1,8 procento. Latvijoje ir Estijoje jos nepakito. Visoje ES būsto kainos per metus vidutiniškai kilo 0,8 proc., per ketvirtį – mažėjo 0,7 procento. Registrų centras savo ruožtu pranešė, kad birželį parduota daugiausia šiais metais nekilnojamojo turto, tačiau kol kas nei mėnesio, nei pusmečio rezultatai nepasiekė 2022 metų pardavimų.
Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad ėmęsis kreipimosi į Konstitucinį Teismą dėl Stambulo konvencijos Seimas vilkina laiką. Pasak šalies vadovo, vietoje to, kad Seimo nariai apsispręstų „už“ ar „prieš“, jie „daro visokius viražus“. Jis taip pat stebėjosi, kad kreiptis į KT dėl Stambulo konvencijos atitikties Konstitucijai parlamentas sumanė praėjus keleriems metams po jos pateikimo. Taip jis kalbėjo po to, kai parlamentarai antradienį pradėjo svarstyti Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen siūlymą kreiptis į KT dėl Stambulo konvencijos atitikimo pagrindiniam Lietuvos įstatymui. Motyvuojama, kad šis teismas būtų nešališkas arbitras, kuris išaiškintų, kiek pagrįsta kritika šiai konvencijai.
Šeimų sąjūdžio 2021-ųjų rugsėjo 10-ąją planuotas renginys prie Seimo galėjo vykti, nusprendė teismas. Vyriausiasis administracinis teismas paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą bei atmetė Vilniaus savivaldybės apeliacinį skundą. Ankstesniu sprendimu konstatuota, kad teisė į susirinkimų laisvę gali būti ribojama tik kai siekiama užkirsti kelią viešosios tvarkos pažeidimams ar nusikaltimams, o savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas buvo grįstas ne objektyviais faktais, o abstrakčiais argumentais ir prielaidomis. Lietuvos šeimų sąjūdis siekė surengti daugiatūkstantinį mitingą prie Seimo dėl numatomų ribojimų imuniteto COVID-19 neturintiems asmenims, dėl partnerystės įteisinimo vienos lyties asmenims ir kitais klausimais.
Vilniaus Migracijos departamento skyrius laikinai stabdo asmens tapatybės dokumentus užsisakyti norinčiųjų aptarnavimą gyva eile. Sprendimas nuo liepos 10 dienos sustabdyti aptarnavimą iš anksto neužsiregistravus priimtas dėl itin išaugusių srautų. Išimtys bus taikomos užsisakantiems dokumentą skubos tvarka, pensininkams ir žmonėms su negalia. Atsiimti dokumentus taip pat bus galima nesiregistravus.
|