D. Šakalienę stebina LSDP paskyra „TikTok“, tinklą vadina propagandos kanalu - BNS TEMA

05:31 AM
01/21/2025
Maxime Fraisse / ZUMAPRESS.com

Vilnius, sausio 21 d. (BNS). Daliai valstybių ribojant „TikTok“ naudojimą šalies pareigūnams, o Jungtinėms Valstijoms ketinant jį uždrausti, krašto apsaugos ministrę Dovilę Šakalienę stebina jos partiečių socialdemokratų paskyra šiame socialiniame tinkle.

Ji žada kolegoms išsakyti poziciją, jog tai – dezinformacijos skleidimui plačiai naudojama platforma. 

„Socialdemokratų partija turi „TikTok“ paskyrą? Staigmena“, – paprašyta pakomentuoti, kaip vertina Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) paskyrą socialiniame tinkle, sakė D. Šakalienė.

LSDP „TikTok“ paskyra turi beveik 700 sekėjų.

Daugiausiai peržiūrų (apie 53 tūkst.) šiuo metu yra sulaukęs praėjusių metų spalį įkeltas vaizdo įrašas, kuriame socialdemokratų garbės pirmininkas, europarlamentaras Vytenis Povilas Andriukaitis kalba apie su konservatoriais susijusius „Foxpay“ byloje figūruojančius asmenis. 

Seniausias paskyroje esantis vaizdo įrašas į platformą įkeltas dar 2022-ųjų kovą.

„Aš manau, kad tai nėra gera platforma bet kokiems tikslams, nes ji tikrai neturi nieko bendro su informacijos laisve. Dezinformacija nėra informacijos laisvės dalis. Aš tai tikrai vertinu neigiamai, bet politinė partija nėra valstybės institucija“, – sakė D. Šakalienė.

LSDP komunikacijos skyrius BNS teigė, jog „TikTok“ skelbiamas turinys sudaro tik nedidelę dalį visos partijos viešinamos informacijos.

„Remiantis „Kantar“ (rinkos tyrimų bendrovė – BNS) duomenimis, „TikTok“ platforma Lietuvoje naudojasi apie 54 proc. interneto vartotojų – tai reikšminga auditorija. Todėl natūralu, kad partijos, politikai, žiniasklaidos priemonės ir kitos organizacijos naudojasi šiuo socialiniu tinklu, kad pasiektų kuo platesnę visuomenės dalį“, – nurodoma partijos raštu BNS pateiktame atsakyme.

Viename iš įrašų matoma ir pati ministrė

Viename paskyroje esančių vaizdo įrašų matoma ir pati D. Šakalienė. Paklausta, ar reikalaus ištrinti praėjusių metų kovą patalpintą įrašą ji teigė, jog tokiam prašymui jau „šaukštai po pietų“. 

„Turint omenyje, kad socialinėse medijose paviešinta informacija tiems, kas turėjo poreikį, jau yra prieinama tai ar dabar išimtas tas vaizdo įrašas bus, ar nebus, nieko nepakeis, jokio poveikio nepadarys“, – teigė ji.

Užpernai Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC), atlikęs „TikTok“ kibernetinio saugumo analizę, rekomendavo tarnybiniuose telefonuose šios programėlės nenaudoti.

Tuomet teigta, jog naudojimasis socialiniu tinklu yra rizikos veiksnys, galintis turėti didelį neigiamą poveikį naudotojo skaitmeninių duomenų ir informacinių sistemų saugumui. 

Centras BNS patikino, jog šiuo metu galioja tos pačios rekomendacijos, į jas rekomenduojama atsižvelgti ir politinėms organizacijoms.

LSDP pabrėžė besistengianti laikytis visų įmanomų saugumo reikalavimų, tačiau pažymėjo negavusi jokių oficialių rekomendacijų ar prašymų iš valstybės institucijų nutraukti „TikTok“ naudojimą ar ištrinti paskyrą.

Partijos teigimu, Vyriausybėje veikianti informacinių incidentų stebėsenos ir analizės darbo grupė atlieka priešiškos informacinės erdvės stebėseną, analizę ir vertinimą, ji taip pat aktyviai stebi ir „TikTok“ socialinį tinklą.

„Jeigu ši ar kita valstybės saugumą prižiūrinti institucija pateiks oficialų įspėjimą, kad „TikTok“ naudojimas kelia grėsmę informaciniam šalies saugumui, išsyk priimsime sprendimą ir nutrauksime šio socialinio tinklo naudojimą“, – teigia LSDP komunikacijos skyrius.

Poreikio švelninti rekomendacijas nemato

Pati D. Šakalienė pabrėžė „TikTok“ paskyros neturinti bei buvusi viena iš prieš kelis metus siūliusių, jog dėl didelių saugumo rizikų socialiniu tinklu negalėtų naudotis valstybės tarnautojai.

Pasak NKSC, krašto apsaugos sistemos darbuotojams naudotis „TikTok“ tarnybiniuose mobiliuosiuose įrenginiuose nėra leista.

„Tikrai nematau poreikio rekomendacijų švelninti. Turint omenyje, kad išlenda vis daugiau problemų, labai tikiuosi, kad kaip įmanoma greičiau bus atliktas tyrimas, vertinant kai kurių platformų galimą kišimąsi į mūsų demokratinius procesus“, – kalbėjo krašto apsaugos ministrė.

Europos Sąjunga (ES) gruodį pradėjo oficialų tyrimą dėl „TikTok“, kilus įtarimams, kad Rusija pasinaudojo šia platforma, siekdama paveikti Rumunijos prezidento rinkimų rezultatus.

Tai jau trečiasis tyrimas, kurį Europos Komisija pradėjo prieš „TikTok“.

Kelios kitos Lietuvos parlamentinės partijos – „Nemuno aušra“, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir Liberalų sąjūdis – taip pat naudoja šį socialinį tinklą.

Liberalai BNS nurodė šiuo metu sprendžiantys, ar tęsti komunikaciją „TikTok“.

„Vertiname ir tai, kad ši priemonė kelia klausimų dėl įtakos rinkimams, ir tuo pačiu svarstome, ar verta palikti „TikTok“ naudotis tik tokius asmenis, kaip Eduardas Vaitkus ar kiti demokratijai kenkiantys asmenys“, – atsakyme BNS nurodė partija.

Lauks tyrimo rezultatų

D. Šakalienė akcentavo, jog norint priimti nacionalinius sprendimus reikalinga turėti papildomus duomenis, kuriuos šis tyrimas ir gali atskleisti.

„Lietuva tikrai bendrai kartu su kitomis ES šalimis šito tyrimo duomenis pritaikys“, – sakė socialdemokratė.

Kibernetinio saugumo centro teigimu, demokratinės valstybės nėra pilnai uždraudusios „TikTok“.

„Dažniausiai draudžiama ar rekomenduojama nenaudoti šios programėlės viešojo sektoriaus darbuotojams. Panašų draudimą 2023 metais išleido ir ES Komisija bei ES Taryba“, – nurodė NKSC.

Kompanijai „ByteDance“ nepavykus savo Jungtinių Valstijų padalinio parduoti Amerikoje veikiančiai įmonei, „TikTok“ praėjusią savaitę kelioms valandoms šioje šalyje buvo nepasiekiamas.

Visgi prieiga prie socialinio tinklo buvo atkurta, pirmadienį prisiekusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) pažadėjus atidėti terminą, per kurį „TikTok“ turėtų būti parduotas.

Kinijos Vyriausybė neigia Vakarų šalių kaltinimus, kad „TikTok“ valdanti įmonė yra pavaldi Pekinui ir kad programėlė yra naudojama propagandai skleisti.

Autorius Paulius Perminas

Redaktorius Saulius Jakučionis

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius