G. Paluckas: Vyriausybė pasiūlys, kaip reglamentuoti partnerystę Lietuvoje (papildytas)

Vilnius, balandžio 24 d. (BNS). Konstituciniam Teismui (KT) įpareigojus Seimą reglamentuoti lyčiai neutralią partnerystę Lietuvoje, premjeras Gintautas Paluckas sako, kad tai numatančius teisės aktų projektus parengs Vyriausybė, nors Seime šiuo metu yra svarstomi du su tuo susiję įstatymai.
„Tam tikrus pasiūlymus Teisingumo ministerija tikrai paruoš, o ar bus Seime ta politinė valia išspręsti kažkokios asmenų grupės teisių klausimus, matysime“, – žurnalistams Vilniuje ketvirtadienį sakė G. Paluckas.
„Teisingumo ministerija, Vyriausybė savo darbą padarys“, – pridūrė jis.
BNS rašė, kad Konstitucinis Teismas praėjusią savaitę uždegė žalią šviesą registruoti lyčiai neutralią partnerystę, kai paskelbė, jog Seimas pažeidė Konstituciją, 24 metus neįvykdęs Civiliniame kodekse įrašyto įsipareigojimo patvirtinti atskirą įstatymą su detalesniu partnerystės reguliavimu, kad įsigaliotų kodekso normos dėl bendro gyvenimo neįregistravus santuokos.
Nors Civiliniame kodekse buvo numatyta tik vyro ir moters partnerystė, KT konstatavo, jog tokia nuostata prieštarauja Konstitucijai, nes diskriminuoja poras dėl seksualinės orientacijos.
Įpareigojęs Seimą teisiškai sureguliuoti partnerystės klausimą, KT nurodė, kad kol jis nėra priimtas, nesusituokusios poros turi teisę registruoti bendrą gyvenimą krepiantis į teismą.
Seime šiuo metu yra svarstomi du projektai, susiję su skirtingų ir vienos lyties porų santykių reguliavimu – Civilinės sąjungos įstatymas ir Civilinio kodekso pataisos, įvedančios „artimojo ryšio“ sąvoką.
G. Paluckas sakė, kad įteisinant partnerystę Lietuvoje „nereikia improvizuoti“.
„Reikia pasistengti surasti kuo platesnį politinį konsensusą, – teigė ministras pirmininkas. – Reikia rasti tokį teisių realizavimo variantą, kad būtų mažiausiai pykčio arba mėginimo stabdyti procesą, nuversti arba vėl jį kažkam skųsti.“
Kaip skelbė BNS, praėjusios Seimo kadencijos konservatoriaus Pauliaus Saudargo siūlymas įteisinti „artimojo ryšio“ sąvoką ir per ją reguliuoti ūkinius žmonių santykius yra įveikęs pateikimo stadiją. Šio įstatymo priėmimui trūksta dviejų balsavimų.
Šis projektas laikomas konservatyvesniu, nes jame artimą ryšį turintys žmonės nėra susiejami su šeimos sąvoka.
Tuo metu praėjusios kadencijos Seime Civilinės sąjungos įstatymo projektas yra įveikęs pateikimo ir svarstymo procedūras, tačiau teikti jo priėmimui nesiryžta dėl balsų stokos.
Minėtame projekte numatyta, kad civilinę sąjungą sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.
Autorius Saulius Jakučionis
[email protected], +370 5 205 85 10, Lietuvos naujienų skyrius