Itin vertingų knygų vagyste iš Vilniaus universiteto kaltinamas kartvelas pripažįsta kaltę (nuotraukos)

Vilnius, balandžio 28 d. (BNS). Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį pradėjo nagrinėti bylą, kurioje Sakartvelo pilietis Mikheilas Zamtaradze kaltinamas itin vertingų XIX amžiaus knygų vagyste iš Vilniaus universiteto (VU) bibliotekos.
Teisme jis visiškai pripažino savo kaltę, sakė, jog turi penkis vaikus, iš kurių keturi yra nepilnamečiai. Taip pat vyras tvirtino, jog buvo karys Sakartvelo ir Rusijos kare, kovojo ir Ukrainoje.
„Aš visiškai pripažįstu savo kaltę dėl knygų vagystės“, – teisme kalbėjo kaltinamasis.
Iš Vilniaus universiteto bibliotekos jis pavogė 17 knygų. Tą kartvelas sakė daręs pagal užsakovo iš Maskvos pageidavimus. Iš VU bibliotekos jis pavogė I. Krylovo, A. Puškino, M. Lermontovo, N. Gogolio knygas. Dalį jų pakeitė falsifikatais, kuriuos jam atsiuntė pirkėjas iš Maskvos.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, dalyvaudamas organizuotoje grupėje, veikusioje Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje bei Sakartvele, vyras 2023 metų gegužę atvyko į VU biblioteką.
Bibliotekos darbuotojams jis melagingai prisistatė mokslininku ir pateikė tai esą patvirtinantį asmens dokumentą. Tai leido jam iš Retų skaitinių bei Profesorių skaityklų skaitymui užsisakyti labai didelės vertės istorinę ir kultūrinę vertę turinčių knygų.
Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad 12 knygų kaltinamasis pakeitė klastotėmis, dar penkias knygas pasiėmė skaitymui ir negrąžino. Bendra 17 pagrobtų knygų vertė viršija 600 tūkst. eurų.
Griežčiausia kaltinamajam gresianti bausmė – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.
Lietuvoje ikiteisminio tyrimo metu kaltinimai dėl retų knygų vagystės organizuotoje grupėje buvo pareikšti trims asmenims, visi jie – Sakartvelo piliečiai. Dviejų asmenų atžvilgiu byla buvo atskirta.
Atliekant tyrimą gauta duomenų, kad panašiu būdu vertingos knygos buvo pagrobtos iš Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Šveicarijos bibliotekų.
Įvertinus tai, kad nuo nusikalstamos grupuotės nukentėjo įvairių šalių bibliotekos, Eurojustas nuo 2023 metų lapkričio koordinavo skirtingose šalyse nusikaltimus tiriančių prokurorų ir pareigūnų veiksmus, teikė pagalbą keičiantis duomenimis.
Ikiteisminiai tyrimai dėl kitose šalyse įvykdytų retų knygų vagysčių yra tęsiami.
Autorius Ainis Gurevičius
Šį pranešimą iliustruojančią BNS Foto komandos parengtą fotogaleriją galite atsidaryti paspaudę nuorodą: https://bns.lt/nuotraukos/680f2501b739e4cf122a0528
[email protected], Lietuvos naujienų skyrius