papildymai ir atnaujinimai visame tekste

Vilnius, liepos 4 d. (BNS). Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) penktadienį nusprendus siūlyti krašto apsaugos ministrei Dovilei Šakalienei į pareigas grąžinti anksčiau jos nušalintą karinės žvalgybos vadą pulkininką Elegijų Paulavičių, jo pirmininkas Giedrimas Jeglinskas sako, kad šiuo sprendimu siekiama apginti karių interesus, jis nėra politizuotas.

„Tikrai nesinori politizuoti šito proceso ir mes tikrai, tikiu, kad to nedarome. Mes tiesiog turime ginti karininkijos interesus“, – BNS po uždaro komiteto posėdžio sakė G. Jeglinskas.

Jis teigė tikintis, jog NSGK sprendimas bus matomas kaip labai aiškus ženklas, kad komitetas vaidina svarbų vaidmenį ginant karių garbę, orumą, reputaciją.

Komitetas atkreipė dėmesį, kad krašto apsaugos ministrės įsakymas dėl Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) direktoriaus E. Paulavičiaus perkėlimo į laikinąjį profesinės karo tarnybos personalo rezervą priimtas anksčiau nei įsakymas pradėti tyrimą dėl jo elgesio su pavaldiniais.

„Tikiuosi, kad ministerija atsižvelgs į mūsų siūlymą“, – teigė G. Jeglinskas.

Pirmasis Seimo vicepirmininkas, NSGK narys socialdemokratas Juozas Olekas priimtą sprendimą vadino opozicijos siekiu spustelti ministrę bei teigė manantis, kad rekomendacija ir liks tik rekomendacija.

Jis ir dar vienas NSGK narys balsavimo metu susilaikė, prieš tokį sprendimą buvo trys, o jį palaikė septyni politikai.

„Man atrodo, kad čia yra grynai politinis opozicijos veiksmas. Situacija yra sudėtinga. Man atrodo, kad pulkininkas galėjo pabaigti tą darbą. Aš nežinau visų aplinkybių, (...) kai turėsime tą visą informaciją, galėsime pasakyti, kas iš tikrųjų šitoj situacijoj teisus“, – BNS kalbėjo socialdemokratas.

Pagal Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pateiktus dokumentus, įsakymas dėl karinės žvalgybos vado nušalinimo pasirašytas birželio 24 dieną, o dėl tyrimo pradėjimo – birželio 25 dieną.

Dėl to NSGK siūlo D. Šakalienei atšaukti savo įsakymą dėl E. Paulavičiaus perkėlimo į KAM laikinąjį profesinės karo tarnybos personalo rezervą.

„Šiandien mes nieko neišgirdome, absoliučiai nieko, o juo labiau, kad gavome dokumentus, kurie mūsų abejones tik patvirtino, dėl to ir priėmėme tokį sprendimą“, – penktadienį BNS kalbėjo „valstietis“ Dainius Gaižauskas.

Komitetas taip pat paragino ministeriją sudaryti galimybę žvalgybos kontrolieriui susipažinti su AOTD darbuotojų skundais dėl galimo darbuotojų teisių pažeidimo, kurių pagrindu KAM generalinis inspektorius pradėjo aplinkybių tyrimą dėl E. Paulavičiaus veiklos.

NSGK pirmininko pavaduotojas konservatorius Laurynas Kasčiūnas NSGK sprendimą vadino moraliniu situacijos vertinimu ir raginimu negyventi klaidoje, o ją ištaisyti.

Jis taip pat abejojo generalinio inspektoriaus tyrimo objektyvumu, nes šis pavaldus ministrei.

„Mes negalime sukurti precedento, kai ministrė tokiais sprendimais gali nušalinti mūsų karininkus“, – žurnalistams kalbėjo parlamentaras.

Pasak L. Kasčiūno, NSGK palaikymas svarbus E. Paulavičiui ir kitiems karininkams – parodyti, jog yra institucija, kurie „prieštarauja susidorojimui su daug metų Lietuvai atidavusiu karininku“.

„Labai tikiu, kad tai bus gera pamoka gerbiamai Dovilei Šakalienei, kad krašto apsaugos sistema nėra jos sodas, kur ji gali nukarpyti bet kokius žiedus, kuriuos sistema užaugino per daug daug metų“, – tvirtino jis.

Tiesa, su tolesniais vertinimais bei veiksmais, jeigu ministrė nesilaikytų rekomendacijos, opozicijai priklausantys NSGK nariai neskuba.

„Jeigu nebus atsižvelgta į rekomendaciją, į pasiūlymą, tada turėsime naują situaciją, turėsime komitete vėl tartis, kokių tolesnių žingsnių imtumėmės“, – BNS teigė NSGK narė bei Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, ministrė turėtų atstatyti neteisybę, kuri yra padaryta E. Paulavičiaus atžvilgiu.

BNS rašė, birželį D. Šakalienės įsakymu E. Paulavičių perkeltas į laikinąjį profesinės karo tarnybos rezervą, nors jo kadencija turi baigtis rugpjūtį.

Ministrė žurnalistams tvirtino, kad tokį žingsnį ji buvo priversta žengti sulaukusi darbuotojų skundų dėl „labai rimtų pažeidimų“, o karinės žvalgybos vadas negalėjo toliau dirbti, kol dėl jo elgesio su pavaldiniais atliekamas tyrimas.

Pasak D. Šakalienės, padėtis departamente pablogėjo jai atsisakius skirti E. Paulavičių antrai kadencijai.

Praėjusią savaitę išklausęs ir ministrę, ir nušalintą karininką, NSGK suabejojo nušalinimo teisėtumu ir paprašė Krašto apsaugos ministerijos visų su tuo susijusių dokumentų.

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Gintautas Paluckas AOTD vado nušalinimo istoriją įvertino kaip emocijų išraišką.

Žiniasklaidos šaltinių duomenimis, į AOTD vadovo pareigas vietoje E. Paulavičiaus rugpjūtį ketinama skirti buvusį Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų vadą pulkininką Mindaugą Mažoną.

Autoriai: Jūratė Skėrytė, Paulius Perminas

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius