Sinoptikė: artimiausias tris paras laikysis kaitra, pirmadienį prognozuojami 37 laipsniai karščio (nuotraukos)
Vilnius, birželio 26 d. (BNS). Lietuvoje artimiausias tris paras laikysis kaitra, o karščiausia bus pirmadienį, termometrų stulpeliai tądien gali pakilti iki 37 laipsnių šilumos, sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos („Meteo LT“) sinoptikė.
„Karštis, kuris alina Vakarų Europą, dabar pamažu artėja link mūsų. Artimiausias tris paras ta kaitra laikysis ir mūsų šalyje. (...) Šiandien pietvakarių Lietuvoje gali būti apie 30 laipsnių karščio“, – penktadienį žurnalistams sakė „Meteo LT“ Prognozių ir perspėjimų skyriaus sinoptikė Elena Klyukina.
„Šeštadienį numatoma 28–33 laipsnių kaitra. Sekmadienį kais labiau – iki 31–36 laipsnių karščio. Pirmadienis, kol kas naujausiais duomenimis, bus karščiausia diena, daugelyje rajonų karštis turėtų pasiekti 32–37 laipsnius šilumos“, – kalbėjo ji.
Anot E. Klyukinos, karštis atlėgs antradienį, tądien numatomi 24–29 laipsniai šilumos. Pažymima, kad karštis alins visą Lietuvą, pajūryje gali būti nežymiai vėsiau.
Sinoptikės teigimu, tikėtini ir nauji šilumos rekordai. Didžiausias birželio rekordas išmatuotas Kaišiadorių stotyje 2019 metais ir tada siekė 35,7 laipsnio šilumos.
Tuo metu spaudos konferencijoje dalyvavusi Higienos instituto Profesinės ir aplinkos sveikatos centro Aplinkos sveikatos skyriaus vadovė Gražvydė Norkienė ragino gyventojus riboti fizinį aktyvumą ir buvimo lauke trukmę, rekomendavo gyventojams nuo kaitros slėptis pavėsyje, o lauko darbus atlikti, kai oras būna vėsesnis – anksti ryte arba vėlai vakare.
„Svarbu atkreipti dėmesį, kad patalpų oro temperatūra nebūtų žemesnė nei 18 laipsnių ir, žinoma, patalpose rekomenduojama, jeigu yra kondicionieriai, kad tarp lauko ir vidaus patalpų temperatūra neviršytų šešių – aštuonių laipsnių skirtumo“, – sakė ji.
Be kita ko, rekomenduojama dėvėti lengvus drabužius, nepamiršti galvos apdangalų. Žmonės skatinami vartoti daug skysčių, vengti alkoholio, kavos, energinių ir saldintų gėrimų, nes jie skatina didesnį skysčių išsiskyrimą. Specialistės teigimu, geriausia rinktis mineralinį vandenį, kuris organizmui padeda susigrąžinti prarastus mikroelementus.
G. Norkienė taip pat nurodė, kad gyventojai turėtų rinktis neriebų, skysčių turintį maistą – valgyti vaisius, daržoves, liesus pieno produktus.
Higienos instituto atstovės teigimu, būnant kaitroje patirtas saulės smūgis gali sukelti infarktą, šilumos smūgį, o blogiausiu atveju gali baigtis ir mirtimi.
Autorius Vakaris Vingilis
Šį pranešimą iliustruojančią BNS Foto komandos parengtą fotogaleriją galite atsidaryti paspaudę nuorodą: https://bns.lt/nuotraukos/6a3e4d33b10521900b8a1eed
[email protected], Lietuvos naujienų skyrius