Ukraina, sąjungininkės ragina Rusiją sutikti su 30 dienų besąlygiškomis paliaubomis nuo pirmadienio (papildytas)

Kyjivas, gegužės 10 d. (AP-AFP-BNS). Ukraina ir jos sąjungininkės Europoje susitarė paraginti Rusiją sutikti su 30 dienų besąlygiškomis paliaubomis nuo pirmadienio, šeštadienį pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministras.
„Ukraina ir sąjungininkės yra pasirengusios visiškam besąlygiškam ugnies nutraukimui sausumoje, ore ir jūroje mažiausiai 30 dienų, pradedant jau nuo pirmadienio“, – sakoma Andrijaus Sybihos pranešime socialiniame tinkle „X“.
Be to, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Prancūzijos, Britanijos, Vokietijos bei Lenkijos lyderiai šeštadienį po susitikimo Kyjive telefonu kalbėjosi su JAV vadovu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), pranešė A. Sybiha.
„Po Kyjive įvykusio „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimo visi penki lyderiai surengė vaisingą pokalbį su (D. Trumpu), kuriame daugiausia dėmesio buvo skiriama taikos pastangoms“, – pranešime „X“ sakė jis.
Jo pastabos nuskambėjo tuo metu, kai Kyjive lankėsi keturių didžiųjų Europos šalių vadovai, siekdami, kad Maskva sutiktų sudaryti paliaubas ir pradėtų taikos derybas dėl ilgiau kaip trejus metus trunkančio karo užbaigimo. Šis susitikimas sutampa su paskutine Rusijos vienašališkai paskelbtų trijų dienų paliaubų, kurias, pasak Ukrainos, Kremliaus pajėgos ne kartą pažeidė, diena.
Kovą Jungtinės Valstijos pasiūlė nedelsiant sudaryti ribotas 30 dienų paliaubas, su kuriomis Ukraina sutiko, tačiau Kremlius reikalavo jam priimtinesnių sąlygų.
Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos ir Jungtinės Karalystės (JK) vadovai kartu atvyko į Kyjivo traukinių stotį, o netrukus susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir dalyvavo ceremonijoje Kyjivo Nepriklausomybės aikštėje, skirtoje Antrojo pasaulinio karo pabaigos 80-osioms metinėms paminėti.
Jie uždegė žvakutes prie improvizuoto paminklo su vėliavomis, skirto žuvusiems Ukrainos kariams ir civiliams, nužudytiems per Rusijos invaziją.
Šis vizitas buvo pirmoji bendra keturių šalių vadovų kelionė į Ukrainą, o Friedrichas Merzas (Frydrichas Mercas) pirmą kartą lankosi Ukrainoje kaip Vokietijos kancleris.
Ketvirtadienį A. Sybiha Rusijos paliaubas pavadino „farsu“, kaltindamas rusų pajėgas pažeidus paliaubas virš 700 kartų praėjus mažiau nei parai po to, kai jos oficialiai įsigaliojo. Abi pusės taip pat sakė, kad ketvirtadienį tęsėsi išpuoliai prieš jų karius.
Erdvė deryboms
„Dar kartą patvirtiname, kad remiame prezidento D. Trumpo raginimus sudaryti taikos susitarimą, ir raginame Rusiją nustoti trukdyti pastangoms užtikrinti ilgalaikę taiką, – sakoma bendrame vadovų pareiškime. – Kartu su JAV raginame Rusiją susitarti dėl visiškų ir besąlygiškų 30 dienų paliaubų, kad būtų sukurta erdvė deryboms dėl teisingos ir ilgalaikės taikos.“
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas), kalbėdamas su žurnalistais Kyjive, sakė: „Tai, kas vyksta su Lenkija, Vokietija ir Didžiąja Britanija, yra istorinis momentas Europos gynybai ir didesniam mūsų saugumo savarankiškumui. Akivaizdu, kad Ukrainai, bet ir mums visiems. Tai nauja era. Tai Europa, kuri mato save kaip galybę.“
Tuo metu F. Merzas šeštadienį dienraščio „Bild“ paskelbtame interviu perspėjo, kad Rusijai bus taikomos griežtesnės sankcijos, jei ji atsisakys Vakarų reikalaujamų 30 dienų paliaubų Ukrainoje.
Šeštadienį duodamas interviu naujienų kanalui ABC Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad prieš Rusijai sutinkant nutraukti ugnį turi būti nutrauktas ginklų tiekimas iš Ukrainos sąjungininkų.
D. Trumpas jau anksčiau spaudė Ukrainą atiduoti Rusijai teritorijų, kad būtų nutrauktas karas, grasindamas pasitraukti, jei susitarimo ilgai nebus, ir sukeldamas nerimą Europoje dėl to, kaip užpildyti šią spragą.
Ukrainos sąjungininkai Europoje šį karą laiko svarbiu žemyno saugumui, todėl dabar didėja spaudimas ieškoti būdų, kaip paremti Kyjivą karinėmis priemonėmis, nepaisant to, ar D. Trumpas pasitrauks.
Ukrainos prezidento padėjėjas Andrijus Jermakas, kuris Europos lyderius pasitiko pagrindinėje Kyjivo traukinių stotyje, savo „Telegram“ paskyroje parašė: „Yra daug darbo, daug temų, kurias reikia aptarti. Turime užbaigti šį karą teisinga taika. Turime priversti Maskvą sutikti nutraukti ugnį.“
[email protected], Užsienio naujienų skyrius