Vatikane vyks popiežiaus Pranciškaus laidotuvės

Vatikanas, balandžio 26 d. (BNS). Vatikane šeštadienį vyks šią savaitę mirusio popiežiaus Pranciškaus laidotuvės, kuriose dalyvaus daugybė pasaulio lyderių.
88 metų argentinietis pontifikas mirė pirmadienį nuo insulto, praėjus mažiau nei mėnesiui po to, kai grįžo namo po penkias savaites trukusios kovos su abu plaučius apėmusiu uždegimu ligoninėje.
Jo laidotuvių apeigos, į kurias turėtų susirinkti didžiulės minios žmonių, prasidės 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku aikštėje priešais Šv. Petro baziliką Vatikane.
Pranciškaus karstas, kurį jis anksčiau liepė pagaminti iš medžio ir cinko, bus įneštas į Šv. Petro baziliką, o iš ten – pervežtas į Romos Švč. Mergelės Marijos baziliką, kur velionis bus palaidotas.
Ceremonijoje dalyvaus įvairių pasaulio šalių lyderiai, įskaitant Lietuvos vadovą Gitaną Nausėdą su pirmąja ponia Diana Nausėdiene, Jungtinių Valstijų, Ukrainos, Prancūzijos, Vokietijos, kitų šalių prezidentus, taip pat ministrus pirmininkus, karališkąsias poras. JAV lyderis Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) pirmieji pranešė, kad dalyvaus dar prieš patvirtinant laidotuvių datą.
Kuklus kapas
Popiežius dvasiniame testamente pageidavo, kad jo kapas būtų paprastas, be ypatingų puošmenų, tik su užrašu „Pranciškus“.
„Pasirengimo laidotuvėms išlaidos bus padengtos iš geradario suteiktos sumos, kurią pasirūpinau pervesti Popiežiaus Švč. Mergelės Marijos bazilikai“, – sakoma testamente, kuriame priduriama, kad reikalingus nurodymus pontifikas perdavė lietuviui kardinolui Rolandui Makrickui.
R. Makrickas nuo 2021 metų gruodžio vidurio yra Popiežiškosios Švč. M. Marijos didžiosios bazilikos nepaprastasis komisaras.
Pasirinkęs būti palaidotas Romos Švč. Mergelės Marijos bazilikoje jis taps pirmuoju popiežiumi per daugiau nei 100 metų, kuris bus palaidotas ne Vatikane.
Vatikano paskelbtame mirties liudijime sakoma, kad Pranciškus mirė nuo insulto, sukėlusio komą ir negrįžtamą širdies nepakankamumą.
Kovo 23-iąją jis buvo išrašytas iš Romos Gemelli (Džemelio) ligoninės ir jam buvo nurodyta bent du mėnesius ilsėtis.
Tačiau Pranciškus, kuris niekada neėmė atostogų ir mėgo būti tarp tikinčiųjų, pastarosiomis dienomis daug kartų pasirodė viešumoje.
Sekmadienį per Velykų iškilmes jis atrodė išsekęs, tačiau vis tiek sveikino minias iš savo popiežiaus automobilio Šv. Petro aikštėje.
Konklavos klausimas
Buvęs kardinolas Jorge Mario Bergoglio (Chorchė Marijus Bergoljas) yra pirmasis jėzuitas, vadovavęs beveik 1,4 mlrd. pasaulio katalikų, ir pirmasis popiežius iš Šiaurės ar Pietų Amerikos.
Jis buvo energingas reformatorius, siekė atverti Bažnyčią visiems ir buvo labai populiarus, tačiau jo pažiūros taip pat sukėlė aršią vidinę opoziciją.
Per 12 popiežiavimo metų Pranciškus nenuilstamai gynė migrantus, socialinį teisingumą, kalbėjo apie aplinkosaugą, nekvestionuodamas Bažnyčios pozicijos dėl abortų ar kunigų celibato.
Iškalbingas ir atkaklus Pranciškus taip pat siekė reformuoti Vatikano valdymą, padidinti moterų ir pasauliečių vaidmenį bei suvaldyti neaiškius Vatikano finansus.
Paaiškėjus, kad Bažnyčioje plačiai paplitęs seksualinis vaikų išnaudojimas, jis panaikino popiežiškąjį slaptumą ir privertė vienuolius bei pasauliečius pranešti apie tokius atvejus savo vyresniesiems.
Tačiau nukentėjusiųjų grupės teigė, kad jis nesiėmė pakankamai griežtų priemonių.
Po laidotuvių visų dėmesys bus nukreiptas į Pranciškaus įpėdinio, kuris taps 1,4 mlrd. pasaulio katalikų vadovu, rinkimo procesą.
Kardinolams visame pasaulyje jau išsiųsti Šventojo Sosto laiškai, kuriuose nurodoma grįžti į Romą ir išrinkti naująjį popiežių.
Konklavoje balsuoti už naująjį popiežių gali tik jaunesni nei 80 metų amžiaus kardinolai. Konklava turi prasidėti praėjus ne mažiau kaip 15 ir ne daugiau kaip 20 dienų nuo popiežiaus mirties.
[email protected], Užsienio naujienų skyrius