A. Ramanausko-Vanago anūkė – pirmoji Lietuvoje moteris, gausianti pulkininko laipsnį
Vilnius, lapkričio 17 d. (BNS). Jungtinės medicinos valdybos viršininkė, partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago anūkė Inga Jancevičienė taps pirmąja Lietuvoje moterimi karininke, gausiančia pulkininko laipsnį.
Karo gydytojai šį laipsnį pasirašytu dekretu nuo lapkričio 20 dienos suteikia prezidentas Gitanas Nausėda.
Kaip BNS nurodė Lietuvos kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras, karinė tarnyba yra daugiau vyriška sritis, todėl „mūsų jaunai kariuomenei natūraliai užtruko laiko subręsti ir užaugti iki momento, kai Lietuvos karininkės pasiekia tokį aukštą karininkų karjeros lygmenį“.
„Tai yra ilgo ir sudėtingo mokymosi ir tobulėjimo proceso rezultatas, kuriam įtaką turi ne tik vadai, bet ir profesiniai karininkės gebėjimai, ryžtas bei įgūdžiai“, – sakė generolas.
Iki šiol aukščiausias karinis laipsnis, kuris buvo suteiktas moteriai karei – pulkininkės leitenantės. Jį šiuo metu turi ir I. Jancevičienė.
Karininkė tarnybą pradėjo 2004 metais, prieš tai ji įgijusi šeimos gydytojo specialybę Kauno medicinos universitete.
Tarnaudama Lietuvos kariuomenėje, I. Jancevičienė baigė įvairaus lygmens – bataliono, brigados – štabo medicinos karininko kursus, sėmėsi patirties medicininės paramos organizavimo srityje užsienyje, dalyvavo įvairiose medicininėse pratybose Lietuvoje ir kitose NATO šalyse.
Būsima pulkininkė 2023 metais buvo pirmoji moteris Lietuvos kariuomenėje, kuri baigė karininkų karjeros strateginio lygmens kursus Baltijos gynybos koledže.
I. Jancevičienė nuo 2020 metų yra Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo Jungtinės medicinos valdybos, kuri atsakinga už karo medicinos vystymą ir koordinavimą, viršininkė. Ji taip pat yra NATO vyriausiųjų gydytojų komiteto, draugijos „Moterys ir taika“ narė.
Karininkė yra įvertinta įvairiais kariuomenės apdovanojimais.
I. Jancevičienės senelis A. Ramanauskas-Vanagas – vienas žymiausių Lietuvos partizanų, vadovavęs Dainavos apygardai, Pietų Lietuvos partizanų sričiai. Jis taip pat buvo Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio pavaduotoju.
1952–1953 metais A. Ramanauskas-Vanagas pasitraukė iš aktyvios ginkluotos kovos ir su šeima slapstėsi iki 1956 metų, kai buvo sulaikytas.
Po žiaurių kankinimų, 1957 metais jam įvykdyta mirties bausmė.
A. Ramanausko-Vanago palaikai 2018 metais rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje, tų pačių metų spalio 6 dieną jie palaidoti Antakalnio kapinėse, Valstybės vadovų panteone.
Autorius Augustas Stankevičius
[email protected], Lietuvos naujienų skyrius