papildyta nuo 6 pastraipos, dar papildysime

Vilnius, liepos 4 d. (BNS). Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė penktadienį pareiškė nepaisysianti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) siūlymo grąžinti į pareigas karinės žvalgybos vadą Elegijų Paulavičių.

„Kol nesibaigs tyrimas, negaliu priiminėti tokių sprendimų“, – žurnalistams Vilniuje penktadienį sakė ministrė.

Ji taip pat teigė, kad birželį perkeliant E. Paulavičių į laikinąjį profesinės karo tarnybos rezervą „nepažeidėme jokių procedūrų“.

„Viską padarėme teisiškai preciziškai“, – kalbėjo D. Šakalienė.

Pasak jos, labiausiai šioje situacijoje dabar kenkia „viešas šitos temos eskalavimas ir politizavimas“.

Grąžinti pulkininką E. Paulavičių į pareigas paraginęs NSGK atkreipė dėmesį, kad krašto apsaugos ministrės įsakymas dėl Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) direktoriaus perkėlimo į laikinąjį profesinės karo tarnybos personalo rezervą priimtas anksčiau nei pasirašytas įsakymas pradėti tyrimą dėl jo elgesio su pavaldiniais.

Už tokį komiteto sprendimą penktadienį per komiteto posėdį balsavo septyni NSGK nariai, prieš buvo trys, du susilaikė. Pati D. Šakalienė kaip NSGK narė irgi dalyvavo komiteto posėdyje, tačiau per balsavimą nusišalino.

Pagal Krašto apsaugos ministerijos pateiktus dokumentus, įsakymas dėl nušalinimo pasirašytas birželio 24 dieną, o dėl tyrimo pradėjimo – birželio 25 dieną.

Komitetas taip pat paragino ministeriją sudaryti galimybę žvalgybos kontrolieriui susipažinti su AOTD darbuotojų skundais dėl galimo darbuotojų teisių pažeidimo, kurių pagrindu KAM generalinis inspektorius pradėjo aplinkybių tyrimą dėl E. Paulavičiaus veiklos.

D. Šakalienė penktadienį pakartojo, kad ėmėsi veiksmų, kurių privalėjo imtis sulaukusi darbuotojų skundų dėl direktoriaus.

Ji taip pat tvirtino jaučianti dalies NSGK narių spaudimą ir kad tai yra nepriimtina.

„Ką jau matėme komiteto posėdžio metu, kad iš anksto vieno komiteto nario buvo parengta komiteto sprendimo rezoliucija, su kuria net nebuvo supažindinti kiti komiteto nariai. Tai rodo, kad iš tiesų net nėra jokio noro įsigilinti į faktines aplinkybes“, – sakė ministrė.

„Aš nežinau, kaip turėtų jaustis žmonės, kurie šiuo metu dalyvauja Generalinės inspekcijos tyrime. (...) Mano kaip ministrės pareiga yra apginti šiuos žmones ir aš toliau tai darysiu“, – pridūrė ji.

D. Šakalienė taip pat pareiškė nepritarianti siūlymams, kad AOTD direktorių skirtų Vyriausybė, o ne krašto apsaugos ministras vienasmeniškai.

Po E. Paulavičiaus nušalinimo tokią idėją iškėlė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis. Premjeras Gintautas Paluckas sakė, kad tokią galimybę reikėtų apsvarstyti.

BNS rašė, kad birželį D. Šakalienės įsakymu AOTD direktorius E. Paulavičius perkeltas į laikinąjį profesinės karo tarnybos rezervą, nors jo kadencija turi baigtis rugpjūtį.

Ministrė žurnalistams tvirtino, kad tokį žingsnį ji buvo priversta žengti sulaukusi darbuotojų skundų dėl „labai rimtų pažeidimų“, o karinės žvalgybos vadas negalėjo toliau dirbti, kol dėl jo elgesio su pavaldiniais atliekamas tyrimas.

Pasak D. Šakalienės, padėtis departamente pablogėjo jai atsisakius skirti E. Paulavičių antrai kadencijai.

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Gintautas Paluckas AOTD vado nušalinimo istoriją įvertino kaip emocijų išraišką.

Žiniasklaidos šaltinių duomenimis, į AOTD vadovo pareigas vietoje E. Paulavičiaus rugpjūtį ketinama skirti buvusį Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų vadą pulkininką Mindaugą Mažoną.

Autorius Saulius Jakučionis

[email protected], +370 5 205 85 10, Lietuvos naujienų skyrius