papildymai visame tekste

Vilnius, balandžio 23 d. (BNS). Rusijai siūlant įšaldyti fronto Ukrainoje liniją ir kitas sąlygas taikai pasiekti, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad taip Kremlius bando įvilioti Kyjivą ir Vakarus į pinkles.

„Tai – tebesitęsiantis dūmų uždangų, apgaudinėjimo, viliojimo į pinkles procesas, kurį Rusija senokai pradėjo. Ir man atrodo, kad visi proceso dalyviai jau puikiai supranta, kokiais motyvais vadovaujasi Rusija“, – Vilniuje trečiadienį žurnalistams sakė šalies vadovas.

Taip jis kalbėjo Vakarų žiniasklaidai skelbiant, jog Rusija taip pat siekia užsitikrinti, kad Ukraina netaptų NATO nare, o amerikiečių prezidentas – pasirengęs pripažinti iš Ukrainos atplėštą Krymą Rusijos teritorija.

„Rusijos tikslas yra vilkinti. Jie įsivaizduoja, kad laikas yra jų sąjungininkas. Ir kuo jie ilgiau ištemps šitą šitą procesą, tuo galbūt pasieks geresnę situaciją po mėnesio, dviejų ar trijų“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Labai sunku įlįsti į jų galvas, kadangi keistos tos jų galvos, ir pabandyti nuspėti, kas ten yra“, – pridūrė jis.

Šalies vadovas svarstė, jog galbūt Maskva laukia NATO viršūnių susitikimo, norėdama pasižiūrėti, kiek tvirti yra Vakarai.

„Taip kad visa tai yra ne sąžiningas ir nuoširdus siekis siekti taikos, o mėginimas apgaudinėti sutarties partnerius arba dalyvaujančias šitame procese šalis, tam, kad tik išsikovotų maksimalią naudą“, – teigė prezidentas.

„Jie patys puikiai žino, kad Ukrainos prezidentas, Ukrainos tauta nesutiks su Krymo aneksijos legitimizacija ir kad tai yra absoliuti raudona linija jiems“, – pridūrė G. Nausėda.

Pasak jo, praėjusiuose trijuose NATO viršūnių susitikimuose vis stipriau buvo pabrėžiama, kad Ukrainos tapsmas NATO dalimi yra tik laiko klausimas ir negrįžtamas procesas.

„Ir jeigu dabar kitame NATO viršūnių susitikime mes iškelsime postulatą, kuris yra visiškai priešingas tam, kas buvo iki tol tris kartus kartota arba gal net dar daugiau kartų kartota, klausimas, koks yra NATO kaip organizacijos kredibilumas“, – kalbėjo G. Nausėda, pridūręs, kad Ukrainos saugumo garantijos turi nepriklausyti nuo politinių ciklų.

Kaip rašė BNS, Jungtinėje Karalystėje trečiadienį turėjusios vykti ukrainiečių taikos derybos su tarptautiniais užsienio reikalų ministrais atidedamos, bet vyks žemesnio lygio pareigūnų susitikimas.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prieš naujas derybas Londone antradienį atmetė idėją, kad Ukraina pagal bet kokį galimą taikos susitarimą turėtų atiduoti teritorijų Rusijai.

Autoriai: Augustas Stankevičius, Dominykas Biržietis, Karolina Ambrazaitytė

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius