Izraelyje vykstantis visuotinis streikas dėl įkaitų atskleidžia didelį susiskaldymą

11:43
2024-09-02
OREN ZIV / AFP

Tel Avivas, rugsėjo 2 d. (AP-BNS). Izraelyje vykstant visuotiniam streikui, siekiant priversti vyriausybę susitarti dėl Gazos Ruože tebelaikomų įkaitų išlaisvinimo, pirmadienį visiškai arba iš dalies nedirba dauguma įstaigų, įskaitant pagrindinį tarptautinį oro uostą.

Tačiau kai kurios įstaigos šio nurodymo nepaisė. Tai, kad ne visi sutiko jungtis prie streiko, rodo didžiulį politinį susiskaldymą šioje šalyje. 

Izraelyje sekmadienio vakarą, Gazos Ruože radus dar šešis negyvus įkaitus, į gatves išėjo šimtai tūkstančių sielvartaujančių ir piktų izraeliečių.

Šeimos ir didžioji visuomenės dalis kaltina ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu (Benjaminą Netanjahų), jog per 11 mėnesių trunkantį karą nepavyksta pasiekti susitarimo, kad likę įkaitai galėtų grįžti namo. 

Tačiau kiti palaiko B. Netanyahu strategiją tęsti nuolatinį karinį spaudimą islamistų kovotojų grupuotei „Hamas“, kurios spalio 7-osios išpuolis prieš Izraelį sukėlė karą.

Jie sako, kad tai galiausiai privers kovotojus nusileisti Izraelio reikalavimams, galbūt palengvins gelbėjimo operacijas ir galiausiai sunaikins grupuotę.

Visuotinis streikas

Didžiausia Izraelio profesinė sąjunga „Histadrut“ pirmadienį paragino surengti visuotinį streiką – pirmąjį nuo karo pradžios. Juo siekiama sustabdyti arba sutrikdyti pagrindinių ekonomikos sektorių, įskaitant bankininkystę, sveikatos apsaugą ir pagrindinį šalies oro uostą, veiklą. 

Izraelio pagrindiniame Ben Guriono tarptautiniame oro uoste oro linijų bendrovės sustabdė išvykstamuosius skrydžius nuo 8 iki 10 val. ryto.

Šie skrydžiai įvyko anksčiau arba šiek tiek vėlavo, o keliautojai, nepaisant nedidelių sutrikimų, stovėjo ilgose registracijos eilėse. Izraelio oro uostų administracijos duomenimis, tuo metu atvykstantys skrydžiai vyko kaip įprastai.

„Histadrut“ teigė, kad prie streiko prisijungė bankai, kai kurie didieji prekybos centrai ir vyriausybinės įstaigos, taip pat kai kurios viešojo transporto įmonės, nors neatrodo, kad būtų buvę kokių nors didelių sutrikimų.

Tarpmiestinių traukinių mašinistai streike nedalyvauja, o pagrindinės autobusų bendrovės „Egged“ atstovai teigė, kad streikuoja tik kai kurie vairuotojai.

Centrinės Izraelio, taip pat ir Tel Avivo, savivaldybės dalyvavo streike, todėl buvo sutrumpintos pamokos, nedirbo valstybiniai lopšeliai ir darželiai.

Be kita ko, nedirba ir Izraelio ambasada Vilniuje.

Tačiau daugelis savivaldybių, tarp jų ir Jeruzalės, streike nedalyvavo. Izraelio žiniasklaida pranešė, kad valstybė kreipėsi į teismą su prašymu nutraukti, jos teigimu, politiškai motyvuotą streiką.

Izraelio darbo teismas nusprendė, kad visuotinis streikas turi baigtis 14 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku.

Didžiuliai protestai

Sekmadienį vykusios demonstracijos buvo didžiausios nuo pat karo pradžios – organizatoriai apskaičiavo, kad į visoje šalyje vykusius renginius ir pagrindinį mitingą Tel Avive susirinko iki 500 tūkst. žmonių. Izraelio žiniasklaidos skaičiavimais, dalyvavo nuo 200 tūkst. iki 400 tūkst. žmonių.

Jie reikalauja, kad B. Netanyahu pasiektų susitarimą dėl likusių maždaug 100 Gazos Ruože laikomų įkaitų, iš kurių trečdalis, kaip manoma, yra žuvę, grąžinimo, net jei tai reikštų, kad „Hamas“ toliau liks valdyti šioje teritorijoje. Daugelis izraeliečių pritaria šiai pozicijai, tačiau kiti pirmenybę teikia kovotojų grupuotės sunaikinimui, o ne įkaitų išlaisvinimui.

B. Netanyahu pažadėjo „visišką pergalę“ prieš „Hamas“ ir kaltina grupuotę dėl nesėkmingų derybų, kurios užsitęsė didžiąją šių metų dalį.

Izraelis šį savaitgalį teigė, kad „Hamas“ prieš pat Izraelio kariams atvykstant į tunelį, kuriame buvo laikomi šeši įkaitai, juos nužudė. Pranešama, kad trys iš jų turėjo būti paleisti per pirmąjį liepą aptarto paliaubų pasiūlymo etapą.

Izraelio sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad atlikus skrodimą nustatyta, jog įkaitai buvo nušauti iš arti ir mirė ketvirtadienį arba penktadienį.

B. Netanyahu apkaltino „Hamas“, sakydamas, kad „tas, kuris žudo įkaitus, nenori susitarimo“.

„Hamas“ dėl jų žūties kaltino Izraelį ir Jungtines Valstijas, kaltindamas jas vilkinančiomis derybas ir keliančiomis naujus reikalavimus, įskaitant reikalavimą Izraeliui visam laikui kontroliuoti du strateginius koridorius Gazos Ruože.

„Hamas“ pasiūlė paleisti įkaitus mainais į karo pabaigą, visišką Izraelio pajėgų pasitraukimą ir daugelio palestiniečių kalinių, įskaitant aukšto rango kovotojus, paleidimą.

Vienas žinomiausių įkaitų 

Vienas iš šešių įkaitų buvo Izraelio ir JAV pilietybes turintis 23-ejų Hershas Goldbergas-Polinas (Heršas Goldbergas-Polinas), kilęs iš Kalifornijoje esančio Berklio.

H. Goldbergas-Polinas per spalio 7-osios išpuolį sprogus granatai neteko dalies kairės rankos. Balandį „Hamas“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame jis buvo rodomas gyvas, ir tai sukėlė protestus Izraelyje. 

Jis buvo vienas iš žinomiausių įkaitų, o jo tėvai, vadovavę didelio atgarsio sulaukusiai kampanijai už įkaitų išlaisvinimą, susitiko su prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu), popiežiumi Pranciškumi ir praėjusį mėnesį kalbėjo Demokratų nacionaliniame suvažiavime.

J. Bidenas sekmadienį sakė, kad yra „sugniuždytas ir pasipiktinęs“. Baltieji rūmai pranešė, kad jis kalbėjosi su H. Goldbergo-Polino tėvais ir pareiškė užuojautą.

Spalio 7 dieną Izraelyje buvo paimta apie 250 įkaitų. Daugiau kaip 100 buvo paleisti lapkritį per trumpas paliaubas mainais į Izraelio įkalintų palestiniečių paleidimą.

Izraelio pajėgos išgelbėjo aštuonis įkaitus. Gruodį Izraelio kariai per klaidą identifikavo tris Izraelio įkaitus kaip keliančius grėsmę ir juos nušovė. 

Spalio 7 dieną „Hamas“ kovotojai, pro sieną prasiveržę į Izraelio pietus, nužudė apie 1,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Per Izraelio atsakomąjį puolimą Gazos Ruože žuvo daugiau kaip 40 tūkst. palestiniečių, skelbia vietos sveikatos apsaugos pareigūnai, bet jie nenurodo, kiek iš jų buvo kovotojai ir kiek – civiliai.

Dėl karo didžioji dauguma iš 2,3 mln. Gazos gyventojų buvo priversti palikti savo namus, dažnai kelis kartus, ir apgultą teritoriją ištiko humanitarinė katastrofa.

[email protected], Užsienio naujienų skyrius