Lietuva ir dar 8 ES valstybės laiške paragino permąstyti Europos žmogaus teisių konvenciją

Roma, gegužės 23 d. (AFP-BNS). Devynios Europos Sąjungos (ES) valstybės, įskaitant Baltijos šalis ir Italiją, ketvirtadienį paskelbė atvirą laišką, kuriame ragina permąstyti, kaip interpretuoti Europos žmogaus teisių konvenciją, ypač migracijos klausimu.
Šalys pareiškė norinčios „naujos ir atviros diskusijos dėl Europos žmogaus teisių konvencijos interpretavimo“, sakoma Italijos ministrės pirmininkės Giorgios Meloni (Džordžos Meloni) biuro paskelbtame tekste.
„Turime atkurti tinkamą pusiausvyrą“, – teigia pasirašiusieji.
1953 metais įsigaliojusi konvencija apima teisę į gyvybę, vergovės, kankinimų ir žeminančio elgesio draudimą, saviraiškos laisvę, diskriminacijos ribojimą ir teisę į šeiminį gyvenimą.
Jos nuostatų turi laikytis visos 46 konvenciją pasirašiusios šalys, įskaitant visas 27 ES valstybes nares, o Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) priima teisiškai įpareigojančius sprendimus.
Visuomenės palankumo migrantų atžvilgiu sumažėjimas paskatino dešiniųjų laimėjimus rinkimuose keliose ES šalyse ir padidino spaudimą vyriausybėms.
Laiškas, kuriame raginama permąstyti konvenciją, buvo paskelbtas po G. Meloni ir Danijos ministrės pirmininkės Mette Frederiksen (Metės Frederiksen), kurios abi laikosi griežtos pozicijos migracijos klausimu, susitikimo Romoje.
Laišką pasirašė Italijos, Danijos, Lietuvos, Austrijos, Belgijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Čekijos lyderiai.
ES pasienio agentūros „Frontex“ duomenimis, po 2023 metų piko pernai nustatytų neteisėtų sienos kirtimo į ES atvejų sumažėjo 38 proc. iki 239 000.
Tačiau spalį ES lyderiai su Italija ir Danija priešakyje paragino skubiai priimti naujus teisės aktus, kuriais būtų išplėstas ir pagreitintas migrantų grąžinimas, o Europos Komisiją (EK) ragino įvertinti novatoriškus kovos su neteisėta migracija būdus.
Laišką pasirašiusios šalys teigė, kad atėjo laikas „diskusijai apie tai, kaip tarptautinės konvencijos atitinka šiandienos iššūkius“.
Jos taip pat paragino „išnagrinėti, kaip Europos Žmogaus Teisių Teismas plėtojo savo Europos žmogaus teisių konvencijos interpretavimą“.
EŽTT neseniai nagrinėjo bylas prieš Lietuvą, Latviją ir Lenkiją dėl galimai neteisėto elgesio su migrantais, o Danijai buvo nurodyta pakeisti politiką dėl šeimų susijungimo.
EŽTT taip pat yra priėmęs Italijai nepalankių sprendimų dėl elgesio su migrantais.
„Manome, kad Teismo interpretavimo raida kai kuriais atvejais apribojo mūsų galimybę priimti politinius sprendimus savo demokratijose“, – priduriama laiške.
[email protected], Užsienio naujienų skyrius