Lietuvos partnerės dvejoja dėl pasitraukimo iš Otavos konvencijos (nuotraukos)

14:28
2025-01-23
Trijų Baltijos valstybių gynybos ministrų susitikimas ir komunikato pasirašymas
Paulius Peleckis nuotr.

Vilnius, sausio 23 d. (BNS). Lietuvos kaimynės reiškia dvejones dėl idėjos trauktis iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos.

Tai rodo Lietuvoje ketvirtadienį viešėjusių Latvijos ir Estijos gynybos ministrų komentarai bei ministerijų BNS pateikti komentarai.

Sulaukusi karinio patarimo, Lietuvos Krašto apsaugos ministerija anksčiau sausį paragino šalį trauktis iš konvencijos, pradėti konsultacijas su sąjungininkais ir Baltijos jūros šalimis.

Vis dėlto ši klausimą sausio viduryje svarsčiusi Valstybės gynimo taryba (VGT) tokio sprendimo nepriėmė. Pasak prezidento Gitano Nausėdos, šis klausimas į VGT grįš po konsultacijų su NATO partneriais.

„Mūsų tikslas – turėti bendrus principus ir tvirtą strateginę žinią dėl sienų apsaugos regione. Konsultacijos tęsiasi“, – žurnalistams Rokantiškių kariniame miestelyje ketvirtadienį sakė Lietuvos krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.

Ji taip pat yra sakiusi, kad svarbu konsultuotis ne tik su Latvija, Estija, Lenkija ir Suomija, bet ir su pagrindiniais sąjungininkais, tokiais kaip Jungtinės Valstijos, Vokietija, Kanada.

Latvijos gynybos ministras Andris Sprūdas sako, jog Ryga sprendimo dėl konvencijos dar nepriėmė, nes negavo karinio patarimo.

„Diskusijos Latvijoje šiuo klausimu tęsiamos. Kaip ministras, esu paprašęs karinio patarimo. Karinis matymas yra ypač svarbus“, – bendroje spaudos konferencijoje sakė politikas.

Jis teigė, kad Latvijoje šiuo klausimu diskusija vyko prieš metus, tada nuspręsta, jog trauktis nereikia.

Estijos gynybos ministerija šią savaitę BNS informavo gavusi karinį patarimą nesitraukti iš Otavos konvencijos. Tą ministras Hanno Pevkuras (Hanas Pevkuras) pakartojo ir viešėdamas Vilniuje. 

„Mūsų karinis patarimas iki šiol buvo toks, kad yra alternatyvų, ir nekontroliuojamų priešpėstinių minų naudojimas nėra tas pranašumas, kuris riboja mus kovojant su priešu“, – kalbėjo jis.

Tuo metu Lenkijos gynybos ministerija BNS nurodė atidžiai stebinti diskusijas dėl Otavos konvencijos ir svarstanti „visus galimus scenarijus“.

„Taip pat siekiame, kad mūsų ginkluotosios pajėgos turėtų alternatyvų priešpėstinėms minoms“, – teigiama raštu pateiktame komentare.

Visos Europos Sąjungos šalys yra Otavos konvencijos narės.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras anksčiau yra sakęs, kad pasitraukimas iš Otavos konvencijos atrištų rankas kariuomenei.

Kinija, Rusija ir Jungtinės Valstijos, Indija, Pakistanas nėra šios konvencijos šalys. Apie svarstymus trauktis iš konvencijos pernai paskelbė Suomija.

Lietuva iš konvencijos trauktis svarsto, norėdama sustiprinti pasienį su Rusija galimos agresijos atveju. Tokio sprendimo kritikai sako, jog priešpėstines minos gali padaryti žalos besiginančioms pajėgoms ir civiliams.

Autoriai: Augustas Stankevičius, Paulius Perminas

Šį pranešimą iliustruojančią BNS Foto komandos parengtą fotogaleriją galite atsidaryti paspaudę nuorodą: https://bns.lt/nuotraukos/6792520b37bed9fb79d0f366

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius