naujos paskutinės trys pastraipos

Vilnius, birželio 24 d. (BNS). NATO sąjungininkams planuojant per ateinantį dešimtmetį gynybos išlaidas padidinti iki 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad toks laikotarpis yra „smarkiai per ilgas“.

Taip jis kalbėjo antradienį Hagoje, kur prasidėjo dvi dienas truksiantis Aljanso viršūnių susitikimas.

„Mūsų ambicija per penkis metus padaryti jau atrodė per ilga. Dabar numatyti dešimt metų yra smarkiai per ilgas laikotarpis“, – žurnalistams antradienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

NATO šalys dar prieš viršūnių susitikimą sutarė dėl 5 proc. BVP ribos gynybai. Tačiau Ispanija sako sutarusi dėl išlygos skirti mažiau. NATO vadovas Markas Rutte (Markas Riutė) neigia esant tokius sutarimus.

Belgija savo ruožtu taip pat sako norinti daugiau lankstumo.

K. Budrio teigimu, iššūkių būta ir siekiant gynybos išlaidas padidinti iki dabartinių 2 proc. BVP, tačiau jau nuo pirmų dienų apie tai kalbėti „yra blogas ženklas“.

„Kiekvienas namuose turime skirtingas situacijas, skirtingas spaudimas. (...) Aš čia ne pateisinu, o bandau suprasti, kodėl tas vyksta, tačiau tai negali būti priežastis išvengti įsipareigojimų sąjungininkams“, – kalbėjo K. Budrys.

Bendrija gynybos išlaidas didina tą daryti spaudžiant Jungtinėms Valstijoms. Tačiau pats amerikiečių lyderis Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) abejoja, ar JAV turėtų laikytis naujojo įsipareigojimo, nors pabrėžia, kad kiti sąjungininkai taip turėtų elgtis.

JAV šiuo metu gynybai skiria apie 3,4 proc. BVP.

Tuo metu Lietuva šiais metais gynybai turėtų skirti kiek daugiau nei 4 proc. BVP, o kitąmet – 5,25 proc. BVP.

Autorius Augustas Stankevičius

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius