naujos 3 pastraipa, 7-11 pastraipos nuo pabaigos – nauja potemė – I. Šmonytės komentarai

Vilnius, gegužės 13 d. (BNS). Premjeras Gintautas Paluckas pareiškė, jog siūlys ministerijų miestelio Vilniuje pirmojo etapo projektą parduoti rinkoje.  

Tuo metu Seimo pirmininkas ir valdančiosios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis sako, jog sprendimas atsisakyti projekto turi būti pagrįstas. 

Savo ruožtu buvusi premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžia, kad atskirų ministerijų pastatų atnaujinimas kainuos brangiau.

„Tai yra sprendimas – ministerijų miestelio ten (A. Goštauto gatvėje – BNS) nebus, o šį projektą galima realizuoti rinkoje už labai neblogus pinigus“, – Seime žurnalistams antradienį sakė G. Paluckas.

Jo teigimu, pirmasis projekto etapas bus išplėtotas, tačiau ten nesikels nė viena ministerija.

Pasak premjero, dabartinėje geopolitinėje situacijoje visoms ministerijoms veikti vienoje vietoje nėra saugu: „Koncentruoti visas ministerijas į vieną plotą nėra absoliučiai jokios racijos.“

Tuo metu S. Skvernelis abejojo sprendimu atsisakyti projekto – anot jo, toks sprendimas turi būti pagrįstas. 

„Plotai viešųjų pastatų yra išnaudojami neracionaliai. Vienam valstybės tarnautojui tenka (...) dviejų kambarių buto plotas, kurį reikia šildyti, prižiūrėti. Energetinio efektyvumo klasė yra labai bloga. Kas labiau apsimoka ilgalaikėje perspektyvoje – tuos pinigus leisti per sienas, stogą ar langus į orą, ar daryti kažkokius sprendimus?“ – žurnalistams antradienį sakė jis.  

Seimo pirmininko teigimu, nusprendus parduoti projektą ministerijos galėtų išskelti į nuomojamas patalpas. 

„Galima naudotis verslo pagalba, bet palikti taip, kaip yra, irgi nėra racionalu, nes tai yra neekonomiškas ir neefektyvus valstybės resursų naudojimas“, – sakė S. Skvernelis.

Savo ruožtu G. Paluckas nekomentavo, už kokią kainą galėtų būti parduotas projektas. 

„Tai yra rinkos klausimas ar būtų susidomėjimas, kokia kaina būtų už kvadratinį metrą tiek žemės, tiek galimo sukurti ploto, bet čia nereikia spekuliuoti“, – teigė jis. 

Anot premjero, gautos lėšos galėtų būti nukreiptos gynybai arba kitiems investicijų projektams: „Sukauptų lėšų panaudojimas ir poreikis yra platus – nuo gynybos iki viešųjų paslaugų.“

I. Šimonytė: atsisakyti ministerijų miestelio – neracionalu

I. Šimonytė, kurios vadovaujama Vyriausybė pritarė ministerijų miestelio projektui, sakė, kad parduoti projektą nebūtų racionalu, nes atskirų ministerijų pastatų pritaikymas kainuotų brangiau.

„Atskiros ministerijos vėl bandys savarankiškai tvarkytis sunkiai darbui pritaikomus pastatus ir tai kainuos daugiau nei būtų kainavęs projektas, kur ministerijos būtų galėjusios persikelti į naujas kokybiškai parengtas patalpas“, – žurnalistams Seime antradienį sakė I. Šimonytė.

Jos teigimu, ministerijų pastatai galėtų būti parduoti, o už tai gautomis lėšomis – finansuojamas miestelio projektas. 

„Projektas buvo save atsiperkantis – už kiek būtų buvę parduoti (ministerijų pastatai – BNS), tiek būtų buvę investuota ir dar šiek tiek mažiau į tą pirmąjį miestelio etapą“, – sakė konservatorė. 

„Bet visi sprendimai yra politinės valios klausimas. Ir jeigu ji tokia, tai klausimas, kodėl. Tie argumentai, kurie girdisi apie karo grėsmę ir panašiai, turint minty, kur dislokuotos visos mūsų ministerijos – miesto centre, nepykit, bet tai šypseną kelia“, – aiškino I. Šimonytė. 

Balandį G. Paluckas yra užsiminęs, jog ministerijų miestelio projektas galėtų būti parduotas privačiam statytojui. 

Dar anksčiau šiemet jis suabejojo, ar Vyriausybei reikėtų vystyti miestelio idėją, kuriai žalią šviesą uždegė Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė.

Interviu BNS kovo mėnesį premjeras aiškino, jog dabar, kai valstybė turi įgyvendinti svarbius infrastruktūros projektus bei didinti išlaidas gynybai, neracionalu galvoti apie naujų biurų, įskaitant ir ministerijų miestelį, statybas.

Praėjusi Vyriausybė numatė, jog kvartale Goštauto gatvėje, kur anksčiau veikė mokslinių tyrimų institutai, bus atnaujinta 73 tūkst. kv. metrų patalpų, čia galėtų dirbti apie 4 tūkst. žmonių.

Tuomet planuota, kad iki 2028 metų atnaujintame kvartale įsikurs Finansų, Aplinkos, Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos, Teisingumo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, taip pat dalis kitų Vilniuje esančių įstaigų.

Pernai lapkritį BNS skelbė, kad Vyriausybė pritarė siūlymui pirmojo ministerijų miestelio vystymo etapo vertę padidinti nuo 16,2 iki 19,41 mln. eurų.

Autorė Algimantė Ambrulaitytė

Redaktorė Roma Pakėnienė

[email protected], Verslo naujienų skyrius