Sinchronizavimui svarbius „LitPol Link“ objektus VST saugos nuo sausio vidurio (papildytas)
Vilnius, sausio 8 d. (BNS). Elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“, per kurią Baltijos šalys vasarį sinchronizuosis su kontinentine Europa, objektus – skirstyklą ir transformatorių pastotę – Viešojo saugumo tarnyba (VST) saugos nuo sausio 15 dienos, o ne nuo balandžio, kaip buvo numatyta iki šiol.
Ministrų kabinetas trečiadienį skubos tvarka pritarė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pasiūlytiems pakeitimams.
Dabar prie Alytaus esančius sinchronizavimui būtinus objektus saugo privati saugos tarnyba.
„Yra vertinamos visos galimos tam tikrų sabotažų ar diversijų versijos, pradedant kibernetiniu saugumu, baigiant tam tikrais fiziniais veiksmais. Dėl to yra pasitelkta Viešojo saugumo tarnyba, kuri turi daugiausia patirties tokių kritiškai svarbių objektų apsaugoje. Ji keis privačią saugos tarnybą, kuri iki šiol saugojo kai kuriuos objektus“, – žurnalistams po Vyriausybės posėdžio trečiadienį sakė premjeras Gintautas Paluckas.
Jis teigė, kad klausimai dėl kritinės infrastruktūros apsaugos bus sprendžiami ir artimiausiais mėnesiais: „Niekas čia šiandien su šiuo Vyriausybės nutarimu nesibaigia“.
Motyvuodamas konfidencialumu premjeras neįvardijo, kiek konkrečiai VST pareigūnų saugos „LitPol Link“ objektus.
Anot G. Palucko, VST įvairiu režimu šiuo metu saugo keliasdešimt šalies objektų.
Gruodį praėjusios kadencijos Ministrų kabinetas taip pat pritarė, kad nuo balandžio VST pareigūnai saugotų Lietuvos bei Švedijos elektros jungties „NordBalt“ infrastruktūrą Klaipėdoje.
„Kalbant apie „NordBalt“, tai yra svarbi infrastruktūra, bet atsijungimui nuo BRELL ji neturi didelės įtakos“, – teigė G. Paluckas, atsakydamas į klausimą, kodėl nebuvo nuspręsta VST pareigūnams anksčiau pavesti ir šio objekto apsaugos.
Pernai gruodį praėjusi Vyriausybė buvo nusprendusi, kad „LitPol Link“ objektai VST būtų saugomi nuo balandžio.
VRM teigimu, pakeitimai parengti atsižvelgiant į vasario 8 dieną planuojamą Baltijos šalių elektros sistemų atsijungimą nuo rusiškos IPS/UPS elektros sistemos ir prisijungimą prie kontinentinės Europos tinklų, taip pat įvertinus saugumo situaciją Baltijos jūroje dėl incidentų, kurių metu buvo pažeisti elektros bei telekomunikacijų kabeliai.
Kalėdų dieną, kaip įtariama, diversijos metu buvo sugadintas povandeninis kabelis „Estlink 2“, kuriuo elektra tiekiama iš Suomijos į Estiją. Be to, žalos padaryta ir keturiems kitiems telekomunikacijų kabeliams tame pačiame regione.
Diversija įtariamas tanklaivis „Eagle S“ galimai priklauso vadinamajam Rusijos „šešėliniam laivynui“. Tai reiškia, kad juo, apeinat Maskvai taikomas sankcijas, gabenama rusiška nafta ir jos produktai.
Incidentai Suomijos įlankoje įvyko praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kai Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai.
Ekspertai ir politikai yra sakę, kad pastarojo meto veiksmai, nukreipti prieš gyvybiškai svarbią infrastruktūrą, yra Rusijos hibridinio karo prieš Vakarų šalių dalis.
Autorius Giedrius Gaidamavičius
Redaktorė Roma Pakėnienė
[email protected], Verslo naujienų skyrius