Velykų pirmadienio rytą mirė popiežius Pranciškus (atnaujintas)

Vatikanas, balandžio 21 d. (AFP-BNS). Popiežius Pranciškus, energingas reformatorius, įkvėpęs platų pamaldžių katalikų ratą, bet sukėlęs tradicionalistų pasipiktinimą, mirė pirmadienį, sulaukęs 88 metų, pranešė Vatikanas.
Dar Velykų sekmadienį popiežius sveikino minias Vatikane, Šventojo Petro aikštėje, nors vis dar sveiko po sunkios ligos.
Pasaulio lyderiai pagerbė jo moralinę ir dvasinę lyderystę, o šalys pradėjo ruoštis jo mirties minėjimui.
„Brangiausi broliai ir seserys, su giliu liūdesiu turiu pranešti apie mūsų Šventojo Tėvo Pranciškaus mirtį“, – sakoma kardinolo Kevino Farrello (Kevino Farelo) pareiškime, kurį Vatikanas paskelbė platformoje „Telegram“.
„Šį rytą 7 val. 35 min. (vietos, 8 val. 35 min. Lietuvos laiku) Romos vyskupas Pranciškus grįžo į Tėvo namus“, – teigiama pranešime.
„Visas jo gyvenimas buvo pašvęstas tarnystei Viešpačiui ir Jo Bažnyčiai. Jis mokė mus ištikimai, drąsiai ir su meile gyventi pagal Evangelijos vertybes, ypač vargingiausių ir labiausiai atstumtųjų labui. Didžiai dėkingi už jo, kaip tikro Viešpaties Jėzaus mokinio, pavyzdį pavedame popiežiaus Pranciškaus sielą begalinei gailestingajai Triasmenio Dievo meilei“, – rašoma jame.
„Išgyvenu, kaip tik galiu“
Anksčiau šiais metais Pranciškus du kartus buvo priartėjęs prie mirties, kai sirgo plaučių uždegimu.
Pranciškus, kuris sirgo lėtine plaučių liga ir kuriam jaunystėje buvo pašalinta dalis vieno plaučio, vasario 14 dieną buvo paguldytas į Gemelli (Džemelio) ligoninę dėl kvėpavimo takų krizės, kuri išsivystė į pneumoniją, apėmusią abu plaučius.
Ligoninėje jis praleido 38 dienas, kol kovo 23-iąją buvo išleistas.
Velykų sekmadienį iš Šventojo Petro bazilikos balkono jis palinkėjo miniai „Laimingų Velykų“, o tradiciniame palaiminime „Urbi et Orbi“ („Miestui ir pasauliui“) paragino siekti minties laisvės ir tolerancijos.
Tada jis prieš tūkstančius susirinkusiųjų surengė netikėtą pasivažinėjimą popiežiaus automobiliu po aikštę, sulaukdamas audringų šūksnių ir plojimų.
Pranciškus, kuriam buvo įsakyta du mėnesius ilsėtis ir vengti viešų reikalų, Didžiąją savaitę turėjo vienintelį oficialų vizitą – lankėsi Romos kalėjime.
Jis netgi praleido tradicinį kojų plovimo ritualą, o po apsilankymo kalėjime žurnalisto paklaustas, kaip mato šią Velykų savaitę, būdamas dabartinės būklės, besišypsantis popiežius atsakė silpnu ir trūkčiojančiu balsu: „Aš ją išgyvenu, kaip tik galiu.“
Per ateinančias 4–6 dienas Vatikano kardinolai nuspręs dėl popiežiaus laidotuvių datos, tada jo karstas bus perkeltas į Šv. Petro baziliką.
Tuo metu kasdieniniais mažytės Vatikano Miesto Valstybės reikalais rūpinsis kamerlingas – vyresnysis kardinolas. Šiuo metu šias pareigas eina Dubline gimęs kardinolas K. Farellas.
Pranciškaus kūnas bus paguldytas į karstą Šv. Mortos svečių namų, kur jis gyveno, koplyčioje pirmadienį 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku, pranešė Vatikanas, o Rožinio malda vyks „vidury dienos“.
Energingas reformatorius
Pirmadienį Vatikane, įprastai triukšmingoje Šv. Petro aikštėje įsivyravo tyla.
„Jis išgyveno šias Velykas, o paskui išėjo, – su ašaromis akyse sakė Cesarina Cireddu (Čezarina Čiredu) iš Sardinijos. – Jis iš tikrųjų grįžo pas Viešpatį – ir telaimina jį Dievas.“
Ekskursijų grupės toliau vaikštinėjo po didelę aikštę, o žmonių grupelės, palinkusios prie užtvarų, ramiai meldėsi.
31 metų venesuelietis Riccardo Vielma (Rikardas Vijelma), kuris mokosi kunigų seminarijoje, sakė, kad „netekome savo dvasinio tėvo“.
Buvęs kardinolas Jorge Mario Bergoglio (Chorchė Marijus Bergoljas) buvo išrinktas penktuoju 2013 metais vykusios konklavos, kuri buvo sušaukta atsistatydinus popiežiui Benediktui XVI, balsavimu.
Pranciškaus mirtis reiškia, kad bus inicijuojamos šimtmečių senumo tradicijos, kurių kulminacija taps kardinolų konklavos susirinkimas, rinksiantis įpėdinį.
Pranciškus buvo pirmasis jėzuitas, vadovavęs beveik 1,4 mlrd. pasaulio katalikų, ir pirmasis iš Šiaurės ar Pietų Amerikos.
Buvęs Buenos Airių arkivyskupas, mėgęs futbolą, Pranciškus siekė sukurti atviresnę ir užjaučiančią Bažnyčią.
Jis tvirtai gynė socialinį teisingumą, migrantų teises, kalbėjo apie aplinkosaugą, taip pat vykdė valdymo reformas ir kovojo su dvasininkų seksualinio vaikų išnaudojimo skauduliu, apėmusiu Bažnyčią.
Energingas reformatorius įkvėpė platų katalikų pamaldumą, bet piktino tradicinės krypties šalininkus.
Kritikai jį kaltino kėlus doktrininę painiavą ir nesugebėjus apginti tradicinių katalikų įsitikinimų tokiais klausimais kaip abortai ir skyrybos.
Pranciškaus noras pasirinkti kitokį kelią buvo akivaizdus iki pat pabaigos – jis pasirinko būti palaidotas ne Šventojo Petro bazilikoje, o Romos Švenčiausiosios Mergelės Marijos bazilikoje.
Jis taps pirmuoju popiežiumi per daugiau nei 100 metų, kuris bus palaidotas ne Vatikane.
Pranciškus taip pat atsisakė tradicijos, pagal kurią popiežiai turi tris karstus, o pasirinko būti palaidotas tik viename, pagamintame iš medžio ir cinko, kad atspindėtų jo, kaip kuklaus ganytojo, vaidmenį.
„Didžiulis atsidavimas“
Pasaulio lyderiai gyrė jį už tai, kad tvirtai gynė socialinį teisingumą ir migrantų teises.
Britanijos karalius Charlesas III (Karolis III), kuris su Pranciškumi susitiko per valstybinį vizitą anksčiau šį mėnesį, sakė, kad popiežius „tarnavo su didžiuliu atsidavimu“.
Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni (Džordža Meloni) pareiškime sakė, kad „mus paliko didis žmogus“, o Argentinos prezidentas Javieras Milei (Chavjeras Milėjus) atkreipė dėmesį į savo tautiečio „gerumą ir išmintį“, nepaisant jų „skirtumų“.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) teigė, kad popiežius Pranciškus „savo nuolankumu ir tokia tyra meile likimo nuskriaustiesiems įkvėpė milijonus žmonių, toli už Katalikų Bažnyčios ribų“.
JAV viceprezidentas J. D. Vance'as (Dž. D. Vansas), neseniai atsivertęs į katalikybę, o sekmadienį trumpam susitikęs su Pranciškumi, kai su šeima lankėsi Romoje, sakė, kad užjaučia krikščionis. Baltieji rūmai socialiniame tinkle „X“ parašė: „Ilsėkis ramybėje.“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad gedi, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gyrė popiežiaus skatintą stačiatikių ir katalikų bažnyčių dialogą.
Italijos futbolo lyga „Serie A“ atšaukė visas dienos rungtynes, o šalies olimpinis komitetas paragino atidėti visus pirmadienį turėjusius vykti sporto renginius.
Ispanija paskelbė trijų dienų gedulą, o Paryžiaus Dievo Motinos katedros varpai suskambo 88 kartus. Pats miestas pranešė, kad pirmadienio vakarą bus išjungtos Eiffelio (Eifelio) bokšto šviesos.
[email protected], Užsienio naujienų skyrius