Papildyta 9-11 pastraipomis

Berlynas, gegužės 6 d. (AFP-BNS). Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) antradienį paskyrė konservatorių lyderį Friedrichą Merzą (Frydrichą Mercą) kancleriu, įstatymų leidėjams per antrąjį balsavimą išrinkus jį į šį postą.

Paskyrimas prezidento rūmuose oficialiai žymi F. Merzo kadencijos pradžią po dramatiškos dienos Bundestage, kai F. Merzui iš pradžių nepavyko surinkti reikiamos parlamentarų daugumos palaikymo.

Visgi antrajame balsavime jis užsitikrino pergalę.

Už 69-erių F. Merzą antradienio popietę balsavo 325, prieš – 289 parlamentarai. Vienas deputatas susilaikė ir trys balsalapiai slaptame balsavime buvo negaliojantys.

Pirmajame balsavime jam pritrūko šešių balsų.

Jis pradės vadovauti koalicijai, kurią sudaro jo vadovaujamas CDU/CSU aljansas ir kadenciją baigiančio kanclerio Olafo Scholzo (Olafo Šolco) centro kairieji socialdemokratai (SPD).

Vėliau antradienį F. Merzas ir jo komanda turi prisiekti Bundestage.

Jau trečiadienį F. Merzas turėtų apsilankyti Paryžiuje ir Varšuvoje.

„Šiek tiek pavėluotai, bet nuoširdžiai sveikinu Jus išrinkimo proga, – F. Merzui Berlyno Belvju rūmuose sakė F.-W. Steinmeieris. – Linkiu Jums visokeriopos sėkmės ateityje.“

„Šią atsakomybę prisiimu su nuolankumu, bet taip pat ryžtingai ir užtikrintai. Gerai, kad Vokietija vėl turi federalinę vyriausybę su parlamentine dauguma", – vėliau sakė F. Merzas. 

„Esame mūsų šalies politinio spektro centro koalicija ir esu įsitikinęs, kad sugebėsime išspręsti mūsų šalies problemas“, – pridūrė jis. 

Jo pergalė vainikuoja ilgametį siekį vadovauti didžiausiai Europos ekonomikai, kurį prieš kelis dešimtmečius pirmą kartą sužlugdė jo varžovė partijos viduje Angela Merkel, kanclere dirbusi 16 metų.

Netikėtas F. Merzo pralaimėjimas antradienio rytą – pirmasis toks pokario Vokietijos istorijoje – sukėlė valandų valandas trukusias partijų diskusijas, kada ir kaip balsuoti iš naujo.

Pagal Konstituciją antrasis turas galėjo būti surengtas per 14 dienų, tačiau dauguma parlamentarų pritarė siūlymui jį rengti antradienį.

Precedento neturintis pralaimėjimas pirmajame ture laikomas „bloga pradžia“ F. Merzui ir parodė, kad jis negali visiškai pasikliauti savo koalicijos partnerėmis, rašė „Berenberg Bank“ analitikas Holgeris Schmiedingas (Holgeris Šmydingas).

„Tai pasės tam tikrų abejonių dėl jo gebėjimo iki galo įgyvendinti savo darbotvarkę ir bent iš pradžių pakenks jo autoritetui šalies viduje ir užsienyje“, – teigė jis.

Kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) ypač džiaugėsi politiniu smūgiu F. Merzui, kuris žadėjo atkurti stabilumą Berlyne po pusę metų trukusios politinės sumaišties.

„Merzas turėtų atsistatydinti ir turėtų būti atvertas kelias visuotiniams rinkimams“, – anksčiau sakė viena iš AfD lyderių Alice Weidel (Alis Veidel), pavadinusi pirmojo turo rezultatus „gera diena Vokietijai“.

„Pasaulis stebi“

F. Merzas pažadėjo atgaivinti ekonomiką ir sustiprinti Berlyno vaidmenį Europoje, reaguodamas į sparčius pokyčius, kurie vyksta į valdžią grįžus JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui).

D. Trumpas daro spaudimą Europos sąjungininkėms, skųsdamasis, kad jos per mažai išleidžia gynybos reikmėms, ir nustatydamas muitus, kurie ypač skaudžiai atsiliepia Vokietijai.

CDU parlamentinės grupės vadovas Jensas Spahnas (Jensas Španas) pabrėžė, kad atsižvelgiant į ekonominius ir geopolitinius neramumus būtina skubiai priimti naują vyriausybę.

„Visa Europa, galbūt net visas pasaulis, stebi šį antrąjį balsavimo turą“, – sakė jis prieš antrąjį balsavimą ir paragino parlamento narius „suvokti šią ypatingą atsakomybę“.

F. Merzas, turintis didelę patirtį verslo srityje, bet niekada neužėmęs vadovaujančio posto vyriausybėje, pirmadienį sakė: „Gyvename didelių pokyčių, didelių sukrėtimų (...) ir didelio netikrumo laikais.“

„Todėl žinome, kad mūsų istorinė pareiga yra vesti šią koaliciją į sėkmę“, – sakė jis.

„Capital Economics“ analitikė Franziska Palmas (Franciska Palmas) teigė, kad pradinė F. Merzo nesėkmė jį „iš tiesų labai susilpnino, ir tai rodo, kad viltys dėl didesnio stabilumo Vokietijos politikoje gali žlugti“.

Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) antradienį pasveikino F. Merzą laimėjus balsavimą.

„Į kanclerio postą žengia tikras Europos draugas ir ekspertas. Kartu dirbsime dėl stiprios ir konkurencingesnės Europos“, – rašė buvusi Vokietijos gynybos ministrė U. von der Leyen socialiniame tinkle „X“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad tikisi, jog F. Merzas sustiprins Berlyno, kaip pirmaujančios jėgos tarp Vakarų valstybių, vaidmenį.

„Nuoširdžiai tikimės, kad Vokietija taps dar stipresnė ir kad matysime daugiau Vokietijos lyderystės Europos ir transatlantiniuose reikaluose“, – teigė V. Zelenskis savo pranešime „X“.

[email protected], Užsienio naujienų skyrius